Jak na nás barvy působí

TMAVĚ MODRÁ vyhání bolesti z těla   
Všechny odstíny této barvy působí přímo na centrum bolesti v mozku. Není se tedy čemu divit, že stále více zubařů ozařuje zuby svých pacientů před vlastním ošetřením modrým světlem. Barva klidu a nekonečnosti také uvolňuje napětí (způsobené například stresem) a používá se pro zmírnění horečnatých onemocnění. Modrá podporuje a urychluje také uzdravující procesy po zánětech a pomáhá proti bradavicím a hemeroidům.
SVĚTLE MODRÁ pomáhá při migréně   
Průzkumy potvrzují, že u pacientů trpících migrénou, kteří se zdržují ve světle modře vymalovaných místnostech, se migrenické záchvaty nedostavují tak často. Při provádění testů na účinnost barevného působení stačil v průměru už dvouhodinový pobyt v takové místnosti na to, aby se stav těchto pacientů zlepšil. Silné bolesti hlavy a nevolnost mizí jako zázrakem. Modrá pozitivně ovlivňuje také krevní oběh, jemně snižuje vysoký krevní tlak.
FIALOVÁ aktivuje obranyschopnost   
Barva, která symbolizuje duševno, ovlivňuje zejména naše podvědomí, dodává duchovní sílu a prohlubuje poznání. Působí také inspirativně, podporuje toleranci a šíří kolem sebe smyslnost. Různé její odstíny se pohybují v rozmezí mezi červenou a modrou a mojí proto vyrovnávací účinek. Pocuchané nervy získají díky fialové ztracenou rovnováhu. K pozitivním vedlejším efektům patří hlavně aktivace a posílení obranných tělesných mechanismů.
RŮŽOVÁ snižuje agresi  
Kombinace červené a bílé symbolizuje lásku, neboť je již od pradávna barvou srdce a citů. Lidé, kteří se rádi oblékají do růžové, signalizují svému okolí zvýšenou potřebu lásky a ochrany. Růžová rovněž účinně brzdí agresivitu a zajišťuje vyrovnanou náladu. Růžové oblečení vypovídá o své nositelce mnohé: je velmi starostlivá, možná až poněkud úzkostlivá a silně citově založená. Růžová je také ideálním prostředkem proti stavům úzkosti.
ČERVENÁ podporuje činnost šedých buněk   
Kdyby neexistovala červená barva, měli bychom nedostatek energie i motivace. Mohlo by to dokonce dojít tak daleko, že bychom přestali existovat, nebo červená je také symbolem sexuality a pudů. Bezdůvodné není proto ani označení domů nabízejících sexuální služby červeným světlem. Červená podporuje vylučování stresového hormonu adrenalinu, čímž zvyšuje krevní tlak. Výsledky studií dokazují, že červené světlo např. také aktivuje mozkové buňky.
ORANŽOVÁ šíří dobrou náladu   
Kdo má ve svém okolí nedostatek oranžové barvy, ten je rychleji smutný nebo předrážděný. Chybí vám životní energie? Na to je mix ze sluneční žluté a podpůrné červené ideálním lékem. Pokud se tedy cítíte úplně vyčerpaně a ani v soukromí, ani v práci nemáte moc radosti, pokuste se svou náladu pozitivně stimulovat oranžovou. Tato barva se také osvědčila v interiérech, kde se zdržují děti. Zbavuje totiž křečí a podporuje větší citovou otevřenost.
ŽLUTÁ vyzařuje teplo a pohodu   
Tato zářivá veselá barva je od nepaměti spojována se slunečním světlem. Vyzařuje teplo o pohodu. Rozhodnete-li se ozdobit si svůj byt nebo kancelář „sluneční barvou“, získáte pozitivní přístup k sobě i ke svému okolí. Problémy budete řešit s přehledem a beze strachu. Žlutá ovlivňuje také látkovou výměnu. Dokáže urychlit a také upravit činnost střev. Tato barva rovněž zvyšuje schopnost soustředění, podporuje abstraktní a tvůrčí myšlení člověka.
ZELENÁ je balzám na stresové srdce   
Chcete se cítit uvolněně a každodenní problémy řešit v klidu? Zelená vám to maximálně usnadní! Zelená však dokáže mnohem více, než jen zklidnit mysl. Odkyseluje tělo, snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční tep při stresu. Podle posledních průzkumů dokonce dokáže normalizovat lehké poruchy srdečního rytmu. Zelená také aktivuje proudění mízy v těle, podporuje vyšší příjem kyslíku a pozitivně ovlivňuje vegetativní nervovou soustavu.